Начало / Често задавани въпроси

Най-просто обяснено, мълниезащитата е системата от проводници, които опасват предпазваният обек и тези проводници са заземени. Идеята е да се създаде кафез с ниско съпротивление. Токът търси ниско съпротивление и мълниезащитната система му осигурява това ниско съпротивление.

Проводниците, уловителите се разполагат на най-високите точки на сградата, на ръбове и ръбати остри елементи на сградата. Мълниезащитната система се състои от приемна част, отводителна част и заземление. Млниезащита се изработва от метални компоненти с висока токопроводимост. По този начин токът на мълнията преминава по проводниците, максимално бързо, без това да повишава критично температурата на самите проводници и през заземлението се разсейва във земята. Мълниезащита е като добре изградена магистрала по която токът да се предвижи максимално бързо към земята и да не навреди на сградата. Съвременните системи за мълниезащита осигуряват безопасност срещу голямо разнообразие от влияния:

  • С директен удар на мълния - токът се провежда през низходящи проводници към заземяващи електроди, заобикаляйки други обекти.
  • Когато възникне висок потенциал - напрежението се изравнява с помощта на специални устройства.
  • С електромагнитни смущения - екранирането на вътрешното захранване го предпазва от външни влияния.
  • Със стъпково или контактно пренапрежение - оборудването е свързано към основната заземителна шина.
  • Характеристики на релефа на защитната зона и климата в този регион (отчита се плътността на мълниите на 1 кв.м. за 12 месеца);
  • Характеристики на съоръжението, неговия клас на пожарна опасност и други условия, влияещи на необходимото ниво на мълниезащита;
  • Размери на сградата (дължина х ширина х височина), както и: формата на покрива, подови настилки, наличието на изпъкнали елементи;
  • Характеристики на фасадния дизайн, довършителни материали;
  • Възможни варианти за инсталиране на заземяващо оборудване (вид на почвата, фундамент, дълбочина на подпочвените води, броят на заземяващите центрове, големината на свободната площ около съоръжението и др.).

Мълниезащитата на сгради и конструкции може да бъде външна или вътрешна.

Външна защита

Външната мълниезащита е разположена извън сградата и е проектирана да отвежда електрическия заряд чрез проводници в земята. Тя може да бъде пасивна(конвенционална), Активна(с мълниеприемник с изпреварващо действие) или комбинирана – компилация от двата вида.

Вътрешна защита

Вътрешната мълниезащита е система, предназначена да предотврати сривове и запалване на електрическото оборудване от пренапрежение. Най-общо вътрешната мълниезащита се нарича пренапреженова защита.

Изграждането на една ефективна заземителна уредба има основно значение за нормалното функциониране на всяка електрическа инсталация, както за безопасността на хората, така и за правилната работа на електрическото и електронно оборудване. Заземлението най-общо е устройство за отвеждане на тока на мълнията в земята.Заземителните уредби ограничават разликата в напрежението до възможно най-ниска степен, което в даден момент може да се появи между металните структури и земята, за да предпази от токов удар хората, които се намират в близост.

Мълнии могат да се появят не само по време на гръмотевична буря. Те могат да се появят преди началото на валежите или дори когато слънцето грее. Като основно правило, ако има по-малко от 30 секунди между светкавицата и гръмотевицата, която следва, трябва да потърсите подслон възможно най-бързо.

В България всяка година се предизвикват около 1200 пожара - и тенденцията нараства през последните години. В Южна България 10% до 18% от всички пожари са причинени от мълния.Мълниите могат не само да ударят директно сградите и да ги запалят. Мълнията може също да проникне в сградата през електрическите кабели и да причини значителни щети. Щом светкавицата проникне в къщата, тя веднага освобождава разрушителната си сила.С повече от 100 000 волта и температура от 30 000°C, той може да възпламени всеки горим материал близо до пътя си. Но дори ако удар от мълния не причини пожар, той може да причини огромни щети на сгради и обзавеждане.

Не. Да, вярно е, че в Интернет можете да откриете подробна информация как сами да си направите гръмоотвод и зазимителна система. Но трябва да запомните – това не е проект „направи си сам”. Само опитни и реномирани фирми могат да Ви дадат гаранция, че конструкцията на системата и инсталирането й отговарят на стандартите за безопасност.

С проектирането и инсталирането на мълниезащита не могат да се справят електротехници, майстори на покриви или собственици на жилища. Само обучени и опитни експерти знаят тънкостите и особеностите, на които трябва да се обърне внимание.

По принцип системата за мълниезащита не може да бъде демонтирана, ако вече не се предоставят обезщетения от застраховател, тъй като системата за мълниезащита се изисква въз основа на валидни наредби и закони.

Външната мълниезащитна система е в основата на защитата на електрически системи и устройства от недопустимо високи пренапрежения и искри в електрическата инсталация. Основната им задача обаче е да предпазят сградата и хората в нея от преките въздействия на мълния и опасностите, които тя крие.

Устройство за защита от пренапрежение (SPD) е термин от IEC, даден на устройство, чиято цел е да ограничи преходни напрежения и пренасочване на пранапреженовия ток.

Да, заземителната инсталация е задължителна за всички сгради и съоръжения, които са свързани с електрозахранване. Това е необходимо за гарантиране на безопасността на хората, работещи или живеещи в сградата, както и за предотвратяване на повреди в електрическите уреди и системи.

Заземителната инсталация се използва за отвеждане на електрическия ток от уредите и системите до земята, като се осигурява ниско съпротивление на пътя на тока. Това намалява риска от удар с електрически ток и повишава нивото на безопасност на хората.

Не. Целта на гръмоотвода не е да привлича, а да прихваща удар от мълния и да осигури на електричеството в нея безопасен и ефективен път към земята. По този начин, се предпазва цялоста на сградата, изправността на съоръженията и техниката в нея.

Системата за мълниезащита не може да привлече мълнии, които възникват в облаците на няколко километра. Само когато ударът на мълния е избрал обект като точка на удара, системата за защита от мълния влиза в действие. По-точно: прихващащото устройство, където се извършва разтоварването. Тази така наречена външна мълниезащита предпазва хората от въздействието на директен удар на мълния и произтичащите от това други опасности.

  • Предотвратява електрически удари - Заземителната инсталация помага да се отведе електрическият ток директно към земята, когато има прекъсване в електрическата мрежа. Това предотвратява електрическите удари и може да спаси живота на хората.
  • Предпазва електрическите уреди - Заземителната инсталация помага да се предотвратят повреди на електрическите уреди с аресторна защита от пренапрежение, като предпазва от електрически токове, които могат да ги повредят. Това осигурява по-дълъг живот на електрическите уреди и по-малко разходи за поддръжка.
  • Удължава живота на електрическата инсталация - Заземителната инсталация помага да се предотвратят повреди на електрическата инсталация, като осигурява електрическа защита на кабелите и другите елементи на инсталацията. Това може да удължи живота на инсталацията и да намали разходите за поддръжка.
  • Защитава от електростатични разряди - Заземителната инсталация предотвратява електростатични разряди, които могат да повредят електронните устройства като компютри и телефони. Това помага да се запазят важни данни и информация, които се съхраняват на тези устройства.

Най -добрата защита ще намерите в сграда с мълниезащитна система. Ако това не е възможно, отидете на места, където рискът е нисък. Ако наблизо няма такива места, където бихте могли да останете, правилното поведение в този момент е изключително важно:

Приклекнете и стъпете на нещо сухо, най-добре дърени дъски или гумени или пластмасови плоскости. Снижете се! Изключете си телефона! Много специалисти ви съветват да махнете от себе си всички метални предмети. Височината, елементите с остра форма и изолираните обекти са факторите, които определят къде ще удари мълнията. Наличието на малки метални елементи върху нашето тяло няма сериозно влияние върху привличането на мълнии. Планините са каменисти, но ги удрят множество мълнии всяка година. Когато се задава буря, не хабете времето си в това да махате металните предмети от вас, а вземете правилните мерки за вашата безопасност.

Въпреки това не стойте близо до дълги метални обекти (огради, кули, парамети, релси, превозни средства и др.). Въпреки че мълнията може да не удари тези обекти, тя може да индуцира в тях високо напрежение от дълго разстояние (над 1000 метра) и да бъдете засегнати от токов удар.

Не, не е вярно! Човешкото тяло не задържа електричество. Напълно безопасно е да докоснете някого, който го е ударил ток, за да му окажете първа помощ. Така че не се колебайте да спасите живота на някой, дори да е засегнат от токов удар.

Повечето автомобили са сравнително безопасни по време на буря. Това се дължи на металният покрив и металните страни, които ви предпазват, а не на гумите. Затова конвертируемите, мотоциклетите, велосипедите, откритите машини и автомобилите с пластмасови или фибростъклени черупки не предлагат мълниезащита. Също така, селскостопанските и строителните превозни средства с открити кабини не предлагат сигурност. Затворените пилотски кабини с метален покрив и страни са по-безопасни от излизането навън.

При избора и инсталацията на активна мълниезащита е важно да се обърне внимание на следните детайли: Качество на материалите – Изберете продукти от утвърдени производители с доказано качество.

  • Активната мълниезащита включва мълниеприемници с изпреварващо действие, които се различават по дизайн и функционалност. Те могат да бъдат разделени на следните основни видове:
  • Мълниеприемници с електронен йонизатор – Тези мълниеприемници използват електронен модул, който излъчва йонизиращи заряди при приближаване на мълния. Тази технология увеличава радиуса на действие и гарантира прихващането на мълнията преди тя да удари случайно място.
  • Мълниеприемници с радиална защита – Тези модели разполагат с многополюсна система, която осигурява по-голям обхват на защита, като насочва мълнията към мълниеприемника и намалява риска за сградата и околната инфраструктура.
  • Гръмоотводи с интегрирана активна защита – Това е комбиниран модел, който включва пасивен гръмоотвод, но е снабден с активни компоненти за по-голяма ефективност. Такива системи често се използват за защита на големи индустриални съоръжения.

Изграждането на мълниезащита включва няколко основни стъпки:

  • Планиране и оценка: Специалистите първо трябва да извършат оглед на къщата и околната среда. Те ще определят височината на структурата, местоположението и близостта до високи дървета или други обекти, които могат да привлекат мълнии.
  • Избор на система: Има различни видове мълниезащита, включително традиционни гръмоотводи и по-модерни активни системи. Изборът зависи от спецификата на сградата, местоположението и бюджета.
  • Монтаж на мълниеприемници: Гръмоотводите, известни също като мълниеприемници, са сърцето на системата. Те се поставят на най-високата точка на къщата, като целта им е да прихванат мълниите и да ги отведат към земята.
  • Инсталиране на проводници: Проводниците свързват мълниеприемниците с заземителната система. Те трябва да бъдат изработени от здрави, устойчиви материали като мед или алуминий.
  • Заземителна система: Това е ключовият компонент, който безопасно отвежда електрическия заряд на мълнията в земята. Тя трябва да бъде изградена по начин, който гарантира минимално съпротивление.
  • Изборът на правилната фирма за монтаж на мълниезащита е важен, тъй като от него зависи безопасността на вашия дом. Ето няколко фактора, които да вземете предвид:
  • Опит и репутация: Проверете колко години е в бизнеса фирмата и дали има положителни отзиви от клиенти.
  • Сертификации: Уверете се, че фирмата разполага с необходимите лицензи и сертификации за монтаж на мълниезащита.
  • Гаранция: Добрите фирми обикновено предлагат гаранция за работата си, което ви дава допълнително спокойствие.
  • Цена: Въпреки че цената е важен фактор, не избирайте най-евтината оферта, тъй като качеството на материалите и монтажът могат да бъдат компрометирани.

Да, задължителна е!

Изграждане на заземителна инсталация е изключително важно и необходимо за нормалното функциониране на всяка електрическа инсталация. Това е важно за безопасността на хората и за правилната работа на електрическото оборудване. Заземителните уредби има за цел да ограничи разликата в напрежението до възможно най-ниска степен.

Застраховката е важна, но тя не ви предпазва от щети. Системата за мълниезащита прави това: защитава къщата ви и хората в нея от директни удари на мълния и произтичащите от това опасности като пожари или механично разрушаване. С допълнителна защита от пренапрежение можете също така да гарантирате, че вашите електронни устройства и оборудване са извън опасност.

Малко светкавиците от време на време е много готино и зрелищно… но представете си, че започнат да се появяват почти всяка нощ. Жителите, които живеят в близост до венецуелското езеро Маракайбо, не трябва да си представят този сценарий – те имат бури със светкавици средно 260 нощи годишно.В езерото се наблюдават средно около 233 светкавици на квадратен километър годишно, с което то надминава африканския басейн Конго – бившата гореща точка за мълнии в света. По-конкретно активността се проявява там, където Маракайбо се слива с устието на река Кататумбо

Всъщност това е втората най-честа причина за наранявания или смърт от мълнии – достатъчно основание да избягвате да сте близо до дърво. Дърветата не могат да Ви осигурят надеждна защита срещу мълнии. В много случай, тя може от дървото и да се пренасочи към близка структура. Възможно е и да се предвижи по неговите корени и да навлезе в сградата като отскочи върху близките телефонни кабели или електрически линии. По този начин, могат да се получат пренапрежения, които да нанесат щети по техниката и самата конструкция.

Има упорито погрешно схващане, че църквата предпазва околността от удари на мълния. Но от практиката знаем, че къщи, които не са в защитената зона на мълниезащитната система на църквата, многократно са засегнати от удари на мълнии и произтичащи от тях пожари.

Да, мълниезащитните системи са електрически системи и трябва да се проверяват на редовни интервали съгласно Наредба 4. За да се гарантира функционалната надеждност на вашата мълниезащитна система, тя трябва да бъде подлагана на редовни професионални проверки. Визуална проверка на място проверява дали връзките на всички компоненти на мълниезащитната система са непокътнати. Всички мълниеотводи и заземителни точки са проверени метрологично. Ако бъдат открити някакви дефекти, ние ще се радваме да поправим вашата система вместо вас.

Резултатите от проверката на системата за мълниезащита се документират в протокол от изпитване и се съхраняват в системата заедно с допълнението към плана.

За да направите това, в таваните и стените се монтира триизмерна мълниеотводна мрежа. Така цялата сграда се превръща в мълниезащитна система. Подобно на кола или самолет, интериорът е екраниран и защитен от тази мрежа от електрически проводници (Фарадеева клетка).

С невидима мълниезащита, триизмерната мълниеотводна мрежа, която минава през цялата сграда, намалява разстоянията на мрежата. Това намалява броя и височината на мълниезащитните пръти, или изобщо ги елиминира. Колкото по-гъста може да бъде мрежата, толкова по-малко или по-ниски мълниезащитни пръти са необходими. Те вече могат да бъдат поставени така, че да не се виждат от зрителя на сградата от земята. В идеалния случай мълниезащитните пръти могат дори да бъдат напълно пропуснати.

Фотоволтаичните системи се радват на нарастваща популярност от години. Обикновено системите не могат да бъдат изключени. Често се забравя, че това поставя специални изисквания към електрическите инсталации и мълниезащитата.

Често неадекватното изпълнение на електрически инсталации и мълниезащитни системи при производството на фотоволтаични системи увеличава неимоверно потенциалната опасност от пожар и електричество. Това прави още по-важно включването на фотоволтаичната система в концепцията за мълниезащита и системата да се проверява от експерт на всеки пет години.

Това е мълниезащитата е система, която използва мълниеприемник с изпреварващо действие, който защитава имота ви от електрически удари, които могат да бъдат причинени от светкавици. Техни основни предимства са:

  • ◦ създаване на мълниезащитна зона с няколкократно по-големи размери (6 и повече пъти) от стандартните средства за мълниезащита;
  • ◦ значително се облекчава проектирането и монтажа им, особено върху специфични покривни конструкции и елементи /метал, стъкло, битумни керемиди и др./;
  • ◦ притежават високо качество, надеждност при експлоатация (0.97 ≤ Рмз ≤ 0.99) и неограничен срок на използване;

Новите сгради не могат да получат акт 16, без да имат документация за изправно инсталирана мълниезащита. При старите сгради собствениците също имат задачата да се погрижат затова, но на тяхна отговорност.

В България мълниезащитата трябва да отговаря на следните национални стандарти:

  1. БДС EN 62305: "Защита от мълнии" - този стандарт определя основните принципи на защитата от мълнии, както и минималните изисквания към проектирането, монтажа и тестването на мълниезащитните системи.

  2. БДС EN 62561: "Метални компоненти за мълниезащитни системи (MPS)" - този стандарт определя изискванията към металните компоненти, използвани в мълниезащитните системи, включително мълниеприемниците. ‍

  3. БДС EN 61643: "Защита от пренапрежения, възникващи от мълнии или други причини" - този стандарт определя изискванията към електронните компоненти, използвани в мълниезащитните системи.

Тези стандарти са известни като Европейски стандарти (EN) и са приети и в България като Български държавни стандарти (БДС). Те се прилагат за монтаж и проверка на мълниезащитни системи в сгради, съоръжения и други обекти в България.

Разходите за направата на външна мълниезащитна уредба на даден обект обикновено са до 1% от общите строителни разходи. Към тях се прибавят и разходите за вътрешна защита (защита от пренапрежения). Трябва да имате в предвид, че цената за мълниезащита варира в зависимост от местоположението, вида и размера на конструкцията, типа на покрива и условията за заземяване.

В повечето случай, тази защита е по-евтина от другите сградни системи като водопровод, генератори, специални осветителни тела, охранителна и много други. Ако Вашата система за защита от мълния е остаряла и неефективна, не се колебайте да се свържете с екипа на ЕЛ Прот и нашите консултанти ще Ви помогнат с професионален съвет и ще Ви изготвят БЕЗПЛАТНО оферта.

Защитата от пренапрежение предпазва всички електрически инсталации и уреди във Вашия дом в определен диапазон от пренапрежения. Избирайки такава защита, Вие си гарантирате, че при технически проблеми или случайни събития, Вашата електрическа инсталация и електроника е защитена и няма да се повреди. Но, устройствата за защита от пренапрежение не са достатъчна защита срещу светкавици.Това е само един елемент от цялостната система за мълниезащита. За да имате ефикасна защита се нуждаете от цялостна система, която включва външна и вътрешна защита.