Защо мълниезащитата е важна?

Защо мълниезащитата е важна?

Директният удар на мълния в незащитен обект може да причини значителни щети. Това се дължи на факта, че електрическият разряд има не само механичен, но и термичен увреждащ ефект. В резултат на това сградите и конструкциите могат да се разрушат, скъпото оборудване да се повреди и е възможно да възникне пожар.

В мълнията се развива температура около 30 хиляди градуса и протича ток до 300 кА при положителните мълнии. В резултат на такова въздействие сградата се загрява, рамката и носещите конструкции се разрушават и може да настъпи разрушение. И ако в строежа са използвани не пожароустойчиви материали, тогава конструкцията може да се запали.

Дори при липса на пряк удар от мълния, електрическите разряди представляват заплаха за електронното оборудване. Мощен електромагнитен импулс може да повреди оборудването, дори ако източникът му е на разстояние до километър. Този ефект се нарича вторичен. Електромагнитните импулси са опасни за битови уреди, електронно оборудване, измервателни и изчислителни устройства, системи за автоматизация и комуникационни съоръжения.

Каналът за разпространение на електромагнитни импулси не е само електрическата мрежа на сградата. Те също могат да преминат през метални тръби и съоръжения. Пренапрежението може да достигне до 100 хиляди волтове и това причинява сериозни смущения в предаването на сигнала, влияе негативно върху работата на високочувствително оборудване, води до загуба на данни на цифрови носители и т.н. Директният удар на мълния причинява термични и механични повреди. Вторичното въздействие инициира образуването на мълниеносни електрически токове в електрическата система на конструкцията и е причината за късо съединение в мрежата, искри, пожари, експлозия на електрически кабели. Дрейфът на високи потенциали пренася светкавичните токове през тръби и ветропоказатели, което причинява пожари, пълно унищожаване на електрически и топлопроводими системи.

В зависимост от това каква вреда може да причини директен удар от мълния, обектите се разделят на:

  • обикновени (жилищни сгради, промишлени, складови, търговски, офис сгради с височина не повече от 60 м);
  • специални (сгради за съхранение, преработка или производство на вредни и опасни вещества, временни сгради и сгради на етап строителство, както и всякакви жилищни кооперации, чиято височина надвишава 60 m).
  • За да се избегнат възможни негативни последици, се използват средства за мълниезащита.

Инсталация на мълниезащита

Разработването на проект за мълниезащита е сложна работа, която изисква специализирани знания и включва сложни изчисления. Взети са предвид особеностите на терена, естеството и размерите на сградата, материалите, от които е построена, и много други фактори. Подготовката на системата за мълниезащита протича на няколко етапа.

  1. Разработване на технически спецификации - във всеки отделен случай системата за мълниезащита трябва да бъде разработена, като се вземат предвид индивидуалните характеристики на съоръжението. Важно е ясно да се определи защитната зона, да се обмислят местата за инсталиране, да се изчислят вероятностите за повреда и в зависимост от това да се избере оборудване със съответните характеристики. Също така е важно да се вземе предвид технологичното натоварване на съоръжението, неговата архитектура, методът на полагане на инженерни мрежи и много други.
  2. Дизайн на мълниезащита - на етапа на проектиране инженерите разработват стратегия за защита на съоръжението, като вземат предвид изискванията, посочени в техническото задание. Избира се оборудване, изготвя се документация, извършват се изчисления и измервания. Също на този етап се изготвят схеми и чертежи на бъдещия мълниезащитен комплекс.
  3. Инсталация на мълниезащитата - много е важно инсталирането на мълниезащитата да се извършва от специалисти със съответната квалификация. Само стриктното спазване на проекта гарантира наистина високо ниво на безопасност в съоръжението. След монтажа на оборудването задължително се извършват контролни измервания. Това е, за да се гарантира, че оборудването работи правилно.

След приключване на работата инсталационната организация трябва да предостави следните документи:

  1. работен проект (понякога това е изпълнителна схема);
  2. паспорт на обекта;
  3. протокол с измервания на съпротивлението на заземяващото оборудване;
  4. гаранционни срокове и карти.

Какво влияе върху цената на мълниезащитата?

Мълниезащитата може да бъде приложена в съоръжението по различни начини, така че въпросът за цената на проекта винаги е от значение. Крайната цена се влияе от много фактори, от характеристиките на защитната зона до марката на избраното оборудване за мълниезащита.

Какво е необходимо, за да бъде мълниезащитата на сградите наистина надеждна, трайна и ефективна?

Първо, висококачествени компоненти, чийто комплект включва гръмоотвод, токоотводителни проводници и заземителни елементи. На второ място, имате нужда от точно предварително изчисление на параметрите на мълниезащитната система и разработване на подходящ проект. На трето място, монтажът трябва да се извършва само от опитни специалисти, които знаят всички нюанси на инсталиране на мълниезащита.

Как да изчислим мълниезащита на сгради?

Обемът на подготвителната работа за инсталиране на мълниезащита зависи от размера и структурата на сградата. Колкото по-сложен е покривът, толкова повече време ще отнеме за предварителни изчисления. Дизайнът отчита формата, площта и материала на покрива. В допълнение, въз основа на вида на покрива се избира вида на въздушния терминал, който може да бъде пръчка, кабел или метална мрежа. Само след повторна проверка и одобряване на проекта можете да преминете към директното инсталиране на мълниезащитната система.