Защита срещу електромагнитни мълниеносни импулси за компютри и свързани устройства и данни на енергийната информационна система

Защита срещу електромагнитни мълниеносни импулси за компютри и свързани устройства и данни на енергийната информационна система

Енергийната система на Китай има висока степен на информатизация и интелигентното компютърно управление е напълно внедрено в производството, контрола, разпределението и т.н. Безхартиените офиси също бяха насърчавани в управлението на енергийната система преди много години. Въпреки това, поради широкото използване на тези микроелектронни устройства, мълниевите бедствия са довели до по-големи щети върху системите за доставка и управление на енергия в сравнение с миналото.

Светкавицата е често срещан източник на силни електромагнитни смущения в атмосферата. За по-добра защита срещу електромагнитни мълниеносни импулси не само трябва да се избере правилно местоположението на компютърните зали, но също така трябва да се вземат ефективни мерки като изравняване на потенциала, екраниране и защита от пренапрежение.

Първо, избор на местоположението на компютърната зала в сградата. Поради „скин ефекта“ на тока на мълния, токът на мълния е почти концентриран върху външните стени с подсилени стоманени пръти, а силата на вътрешното магнитно поле е най-висока в близост до стълбовете, през които протича токът. Следователно компютърните зали трябва да се поставят в средата на сградите, а колоните от външната страна на сградите, които служат като канали, трябва да се избягват.

Второ, по отношение на разположението на оборудването в компютърната зала. Поради големите пикови стойности и стръмността на токовете на мълния, силни преходни електромагнитни полета възникват в тяхната среда. Проводниците в тези електромагнитни полета предизвикват значителни електродвижещи сили. Следователно, когато подреждате устройства в компютърна зала, трябва да се поддържа определено разстояние от колоните на външни стени.

Трето, техниките за еквипотенциално свързване се използват за свързване на устройства за мълниезащита към метални конструкции на сгради, външни проводници, електрическо оборудване и т.н., като се използват свързващи проводници или ограничители на пренапрежение (отводители на пренапрежение), за да се намалят потенциалните разлики между различните метални компоненти, когато токове на мълния преминават през тях . Четвърто, мерките за екраниране включват заваряване заедно (свързване) на метални рамки, врати и прозорци, подове и т.н. във „Фарадеева клетка“, която след това е добре заземена чрез свързване към заземителна мрежа. Екраниращите тръбопроводи обикновено изискват подземни кабели за влизане в домовете; Вашите метални екраниращи слоеве трябва да бъдат правилно заземени в двата края.

Пето, защита срещу гръмотевични пренапрежения: Когато мълния удари или се появи в близост до електрически мрежи, тя може да създаде пренапрежения по протежение на преносните линии. Тези вълни се разпространяват в компютърните зали и причиняват щети на компютрите и свързаното с тях оборудване. Системите за захранване трябва да имат многостепенна защита с постепенно изпускане на утечка, така че остатъчните напрежения да са ограничени до 2 пъти стойността на номиналното напрежение U. Преходните електромагнитни полета, генерирани от мълния, могат да предизвикат пренапрежения на сигналните линии и техните вериги, което може да повреди съответните интерфейсни вериги. Следователно изискванията за реалния монтаж включват поставяне на защитни устройства в близост до защитеното оборудване; Използване на кабели с усукана двойка за свързване на двата края на защитните елементи; и намаляване на общата площ, покрита от свързващите вериги, като по този начин се смекчават ефектите на свързване на магнитното поле.

Повредите на компютъра, причинени от гръмотевични бури, са различни; Само цялостни мерки за защита от гръмотевична буря могат ефективно да предотвратят повреда на компютърното оборудване.