Нормативи и закони

Нормативи и закони

Какви са нормативните и законови изисквания за изграждане на мълниезащита в Република България

В България са в сила нормативни и законодателни изисквания за мълниезащитата, които са регулирани от няколко закона и наредби.

Най-значимия нормативен документ е НАРЕДБА № 4 от 22 12.2010 г. За мълниезащита на сгради, външни съорожения и открити пространства. С наредбата се определят правилата и изискванията при проектиране, изграждане и поддържане на мълниезащитни уредби на сгради на основното застрояване с жилищно, обществено-обслужващо, производствено, смесено и друго предназначение .

Друг важен закон е Закона за устройството на територията (ЗУТ), който определя изискванията за проектиране и изграждане на сгради и съоръжения в България. ЗУТ предвижда, че всички обекти, които могат да бъдат ударени от мълния, трябва да бъдат защитени от нея.

Освен ЗУТ, съществуват и други наредби и стандарти, които регулират изискванията за мълниезащита в България, като например:

  • Наредба за определяне на зоните на електрическите и магнитни полета около въздушните линии и изискванията за защита на хората и животните от тях (Наредба № РД-02-20-3 от 2019 г.); ‍
  • Български стандарт БДС EN 62305 "Мълниезащитни системи" и неговите приложения, който определя изискванията за проектиране, монтаж и експлоатация на мълниезащитни системи;

  • Наредба за изискванията към безопасността на работещите при изпълнение на електромонтажни дейности (Наредба № 2 от 2004 г.).За да се осигури правилната монтаж и експлоатация на мълниезащитните системи в България, е необходимо да се спазват тези закони и наредби, както и да се използват квалифицирани специалисти и сертифицирани продукти, които отговарят на изискванията за мълниезащита.